Lagi, kicki, freezy [poradnik]

Tutaj możesz zgłaszać propozycje artykułów napisanych przez Ciebie.
Post Reply
Lukaszo
Novice
Novice
Posts: 11
Joined: 23 Jan 2015, 21:49
Character: Don Lukaszo
Guild: Dreamteam

Lagi, kicki, freezy [poradnik]

Post by Lukaszo »

Witajcie ponownie.
Gram w tą grę od 2005 roku. Doświadczyłem wiele radości i smutków z tą grą związanych, ale doświadczyłem też lagów, freezów i kicków, które bardzo denerwują. Tutaj przedstawię Wam kilka opcji na polepszenie działania Tibii.

Pierwszym krokiem, który należy zrobić jest sprawdzenie stanu naszego komputera. Tibia, mimo iż wydaje się prostą grą też ma swoje wymagania. Najważniejszą rzeczą jest kompatybilność systemu. Jeśli składaliście sami komputery to znaczy, że już coś potraficie. Sprawdźcie w internecie kompatybilność części. Wpiszcie model płyty głównej i zobaczcie jakie części do niej pasują. W dzisiejszych czasach szybkiego rozwoju technologicznego, 2 GB ramu jest minimalną wymaganą wśród większości gier, i to nie dlatego, że gry mają takie wymagania, tylko dlatego, że komputery wykonują więcej czynności na raz i na Tibię czasami brakuje pamięci operacyjnej.

Drugim zalecanym przeze mnie krokiem jest zwiększenie zużycia procesora dla Tibii. W tym wypadku Cipsoft dał nam opcję wybrania, w jakim stopniu Tibia ma być ważniejsza dla komputera. Jeśli chcemy zwiększyć priorytet Tibii dla procesora wchodzimy w Opcje->Graphic->Advenced i przesuwamy 'scrolla' do końca w prawo tak jak na obrazku poniżej.
Image

Trzecim krokiem jest zastanowienie się, jaką prędkość internetu posiadam i ile osób z tego korzysta.
Dzwonimy do dostawcy internetu, przedstawiamy się i pytamy na jaką prędkość internetu mamy podpisaną umowę. I TU UWAGA! To, że mamy podpisaną umowę na 100 mb/s nie oznacza wcale, że tyle mamy. Warto przy podpisaniu umowy zapytać się, jaką maksymalną prędkość internetu mamy u siebie dostępną. Często jest tak, że ludzie podpisują umowy na Bóg wie jaką wielką prędkość internetu, a niestety nie mają położonych u siebie światłowodów i mogą mieć maksymalnie 2 mb/s (wiem z doświadczenia ;) ). Nie dajcie się na takie coś! Oni tylko sępią pieniądze od Was. Po wyborze odpowiedniej prędkości przechodzimy do spraw technicznych.

W jaki sposób korzystamy z internetu?
Wi-fi?
Kabel?
Modem?

Jeśli wi-fi postarajmy się dodać maski do routera, który posiadamy (chyba że bierzemy po cichu internet od sąsiada to lepiej nic się nie odzywać) i jakieś skomplikowane w miarę hasło. W większości przypadków hasło do WiFi w blokach jest takie samo jakie ustalił producent routera czyli 12345, user lub coś w tym stylu.
Ile osób korzysta z WiFi?
Jeśli korzystasz z wifi z kimś na spółkę to się nie dziw, że masz lagi.

Kolejną fajną opcją, o której nikt praktycznie nie wie jest resetowanie błędów na linii.
Dzwonicie ponownie na swoją ukochaną infolinię dostawcy internetu, czekacie około 40 minut zanim ktoś odbierze i prosicie, aby Wasza linia została wyczyszczona z błędów. Oni wtedy informują w jaki sposób postępować, odłączyć router/modem i tak dalej i tak dalej. Powiedzą wam.
Po takim wyczyszczeniu gra się o wiele lepiej jeśli były na linii błędy.


Skąd wiedzieć jak w tym momencie działa Tibia i czy zaraz nie dostanę kicka?
Kolejną opcją, którą dodaje się teraz do większości gier jest tzw. Ping lub jak kto woli, FPS (frame rate per second).
Kliknijcie sobie alt + f8 i w lewym górnym rogu wyświetlą się wam numerki, które zmieniają się podczas gdy nasz komputer zamula lub zamula wcześniej wspomniany internet.
Nie jest to wyznacznik niczego, to nie jest wróżka, która przewiduje kicka ale wychodząc na expa z numerkami w kolorze żółtym/czerwonym jest dosyć ryzykowne.

Kolejną opcją z której można skorzystać jest Leatrix Latency Fix. Tutaj uważajcie, bardzo często do nich są dodawane keyloggery. Przeskanujcie zanim pobierzecie wszystkimi antywirusami jakie są tylko dostępne. Jeśli traficie na odpowiedni plik, zainstalujcie. To poprawia wydajność systemu i niweluje niepotrzebne procesy, które wykonuje komputer.

Odpalcie czasami też menagera zadań. Pozamykajcie niepotrzebne procesy, które ciągną z procesora ile tylko można. Nie zamykajcie oczywiście procesów systemowych :)

A teraz główna rada dla mało kumających graczy!
JAK GRACIE, TO NIE ODPALAJCIE JUTUBA, FEJSBUKA, NASZEJ KLASY I 150 FORÓW INTERNETOWYCH. Albo gracie albo piszecie, inaczej będzie -110k i exp w plecy.


Mam nadzieję, że poradnik nieco się przyda. Jakby mi przyszło jeszcze coś do głowy dam znać,
Udanych expów bez kicków, lagów i freezów z pozdrowieniami życzy Lukaszo.

Post Reply