Jak update'y wpływają na grę? Część 1

Tutaj możesz zgłaszać propozycje artykułów napisanych przez Ciebie.
Post Reply
Lukaszo
Novice
Novice
Posts: 11
Joined: 23 Jan 2015, 21:49
Character: Don Lukaszo
Guild: Dreamteam

Jak update'y wpływają na grę? Część 1

Post by Lukaszo »

Witajcie!

Pewnie większość z Was zastanawia się po co dodaje się kolejne update'y, które z boku wyglądają jakby nastawiały graczy przeciwko Tibii.
Ostatnio bardzo długo myślałem nad logiką gry. Nie mówię tu tylko o Tibii ale ogólnie o grach.
Z teorii gier można wyczytać:
Aby można było mówić o grze, należy określić kilka pojęć:
1. Gracz – uczestnik sytuacji, może nim być człowiek, firma, państwo,
gatunek w znaczeniu biologicznym; w grze musi być co najmniej dwóch
graczy
2. Strategia – możliwość postępowania każdego z graczy, sposób
rozgrywania przez niego gry
3. Wynik gry – determinowany jest przez kombinacje strategii wybieranych
przez poszczególnych graczy
4. Wypłata – określa wartość wyniku gry dla poszczególnych graczy, można
ją wyrazić liczbowo; poszczególne wyniki są przyporządkowane pewnym
zbiorom strategii

Głównym założeniem producentów gier nie jest jakby się zdawało dostarczenie przyjemności graczom, to stoi dopiero na drugim miejscu. Pierwszą podstawową zasadą jest rentowność.
To ona decyduje o tym w jaki sposób będzie prowadzona dana inwestycja.
Tutaj natychmiast nasuwa się myśl o niedawnym połączeniu serwerów. Jak widzicie Cipsoft bardzo dużo walczy z nielegalnym oprogramowaniem wśród graczy. Dzięki temu liczba graczy zmniejszyła się diametralnie. Otwieranie nowych światów było dla nich bardzo nierentowne tak jak i usuwanie kont Tibijskich. Postanowili z tego wybrnąć i połączyć serwery.

Kolejnym krokiem aby wyjść z obronną ręką była dotąd nielegalna opcja kupowania premium accountów wśród graczy. Doszli w końcu do wniosku, że to tak naprawdę jest dobry pomysł na biznes. W dzisiejszych czasach, gdzie gry kreowane są na przedział wiekowy już od 9 roku życia, bardzo ciężko jest przebić się z kupnem pacca dla takiego 9-cio latka. Dużo łatwiej jest zarobić 2kk w grze i kupić PACC od kogoś kogo na to stać.

Dlaczego wydaje nam się, że Cipsoft robi nam na złość?
Pierwszą myślą jaka nasuwa się w tym wypadku jest "Czemu oni biorą się za duperele a nie za wzmocnienie serwerów na których stoją silniki gry?"
Tak naprawdę, silniki gry nie stoją na serwerach Cipsoftu, tylko na wynajętych serwerach od odzielnej firmy. Laggi, freezy i kicki w znacznym stopniu nie są zależne od nich. Widząc ciągły płacz na forum Tibia.com, że dostałem kicka i padłem, oddajcie mi 1 dzień pacca i 5kk bo mi wypadło, jest co najmniej śmieszne. Drugą sprawą z lagami i kickami jest Wasz internet.

Teraz mi powiecie, że macie internet 60 mb/s i Was to nie dotyczy.
I tu się mylicie. Zadzwońcie do Waszego operatora internetu i zapytajcie się jaki macie internet. On/ona zapewne odpowie że macie do 10/20/50/60/xx mb/s bo na tyle macie umowę podpisaną. Pamiętajcie! T, że macie na tyle internet podpisany nie oznacza że tyle macie. Jeśli nie jesteście na światłowodach przesyłowych to tutaj znaczenie ma odległość od skrzynki przesyłowej (ale to może napiszę w następnym temacie).

Pamiętajcie. Cipsoft to też ludzie, rozumiem Wasze rozgoryczenie jak macie lagi, freezy, kicki ale uwierzcie mi, oni nad tym pracują. Nie siedzą i nie piją kawy bo Cipsoft to firma, a jak każdy wie gdy firma traci jednego klienta to tak naprawdę traci ich dziesięciu.

Jak narazie tyle z moich rozkminek życiowych. Jeśli się spodoba dodam trochę więcej.

Pozdrawiam, Lukaszo!

Post Reply